Якщо заблукали у лісі

Рекомендації щодо надання допомоги при втраті орієнтації у лісі.

Що слід робити (коли заблукали):

– зберігати спокій та уникати паніки.
– пригадати останню прикмету на знайомій частині шляху і постаратися простежити до неї дорогу.
– прислухатися. При відсутності знайомих орієнтирів, стежок і доріг виходьте “на воду” – униз за течією. Струмок виведе до ріки, ріка – до людей. Якщо орієнтирів немає, залізьте на найвище дерево – погляд з висоти допомагає краще зорієнтуватися.
– необхідно вибрати велике дерево (або якийсь інший об’єкт) біля примітного місця і знаходитися там. Необхідно кричати на шуми, які лякають. Якщо це звірі, вони злякаються та підуть геть. Це також допоможе швидше знайти тим, хто буде вас шукати.

Чого не слід робити:

– пити воду з річок та озер. Найбільш надійні джерела води – струмки. Поблизу місць, де ви побачите мертвих рибу чи тварин, взагалі не можна навіть мити руки;
– затримуватися біля поламаних дерев. Вони спираються одне на одне і можуть впасти, особливо під час вітру;
– ходити біля боліт. Болотною водою також не можна користуватися. Поблизу болота, як правило, водиться багато гадюк;
– контактувати із дикими тваринами. У людей і тварин (олень, лисиця) близько 150 спільних хвороб. Тварини нападають на людину, якщо вони поранені, перелякані несподіванкою або захищають своє потомство. При явно агресивному поводженні тварин можна використовувати як засіб захисту вогонь або стукати палицею по дереву;
– залишати їжу у вашому наметі або поряд з місцем вашого відпочинку;
– ховатися під високими деревами та залишатися на галявині під час зливи з блискавкою, бо блискавка може вдарити у найвище місце.